Zagreb, 14.11.2012. godine

Tema: Otkazi ugovora o radu radnicima zaposlenim u LC Slavonski brod

Nastavno na sastanak održan 11.11.2012. godine sa radnicima zaposlenim u LC Slavonski brod, sindikat hrvatskog vozača zatražio je održavanje sastanka sa predstavnicima poslodavca.

Obzirom da su radnici zaposleni u LC SB raspolagali informacijom da se do dana 23.11.2012. godine moraju izjasniti o tome žele li prihvatiti jednu od ponuđenih opcija, te tako nastaviti sa radom razjašnjeno je slijedeće:

Izjašnjavanje o prihvaćanju neke od ponuđenih opcija nije nikakva obveza, a ponajmanje obveza u zadanom roku, s toga nitko od radnika nije u obvezi očitovati se o prihvaćanju ili neprihvaćanju ponuđenoga. Ukoliko će od strane radnika postojati interes za neku od ponuđenih opcija isti će tijekom narednog perioda moći iskazati svoj interes, i to bez obveze da u konačnici istu mora i prihvatiti.

Odluka poslodavca da obustavi distribuciju robe iz LC SB je konačna i poslodavac je nema nakanu povući, opravdavajući svoju odluku prije svega time da u slavoniji postoje dva centra za distribuciju, i to na maloj udaljenosti, te da planiranom organizacijom rada mogu jednostavnije organizirati distribuciju iz jednog centra, točnije iz LC Đakovo.

Razmotreni su načini otkazivanja ugovora o radu, te je zaključeno da će poslodavac u trenutku kada se zadovolje zakonske obveze svim radnicima uručiti poslovno uvjetovani otkaz ugovora o radu, što podrazumijeva pravo na naknadu za nezaposlene, kao i isplatu otpremnine.

Obzirom da sindikat nema mogućnost utjecaja na poslovnu odluku poslodavca o zatvaranju LC SB, uvjereni smo da je poslodavac dobro razmotrio prednosti i nedostatke takve odluke, te da je takva odluka zaista donijeta na osnovu obavljenih analiza poslovanja, te da nije početak otkazivanja ugovora o radu vozačima u cilju organizacije rada na način da tvrtka ne zapošljava vozače, već da isti posao obavljaju vanjski suradnici, u šta su nas predstavnici poslodavca uvjeravali.

Sindikat hrvatskog vozača poslodavcu je iznio stav radnika da iznosi otpremnina nisu adekvatni, te smo zatražili razmatranje mogućnosti da se radnicima isplate otpremnine u stimulirajućim iznosima, točnije u iznosima većim od dogovorenih u kolektivnom ugovoru. Ukoliko se zaista radi samo o otkazivanju ugovora o radu zaposlenicima u LC SB smatramo da to za poslodavca ne bi smjelo predstavljati nikakav problem, posebno ako isti uzme u obzir napore kojima su ti ljudi obavljali svoje radne zadatke i samim time doprinosili tvrtki.

Nastavno na sve dosada navedeno zakazan je novi sastanak predstavnika poslodavca i sindikata hrvatskog vozača za petak 23.11.2012. godine, a u međuvremenu predstavnici sindikata održat će sastanak sa radnicima LC SB u ponedjeljak 18.11.2012. godine.